Expedice Afrika 2008-2009 - Deník cesty


Přejít na obsah

CESKÁ REPUBLIKA


ČESKÁ REPUBLIKA
Srpen 2007

Celý a konečný plán této cesty se začal formulovat ve Švédsku, při práci v továrně. Přátelé z Vetlandy nám fandili a svým nadšením nás ještě více povzbudili. Normální je, že si na prvním místě každý pořídí auto, od kterého se odvíjí vše ostatní. My jsme to vzali z jiné strany. První co jsme pro naši cestu pořídili, aniž bychom měli cokoliv jiného, třeba právě to auto, které je k tomu potřeba, byl střešní stan. Na internetu se dá sehnat spousty vybavení a dílů, včetně aut a doplňků. Po návratu z pracovního pobytu ve Švédsku jsme při zastávce u Reného rodičů v Německu přes inzeráty našli 4x4rku vhodnou pro tento výlet. Zvolili jsme Nissan Patrol, i když možná unáhleně krátkou verzi. Avšak tahle naše 2.8TD byla v perfektním stavu. Vzali jsme ho sebou do České republiky, kde jsme se rozhodli připravit nejen auto, ale i vše ostatní. Česko jsme zvolili jednak, že odtud pochází Andrea a také, že možnosti na opravy a úpravy jsou lepší, co se týče ceny.
Proběhla rychlá příprava na dovozovou technickou a přihlášení a po 2týdnech měl Čmelák (auto) svou vlastní občanku.

Září – Prosinec 2007

A co teď? Práce je dost, tak rychle začít. Renda v Německu vyndal zadní sedačky a zabudoval rám pro zásuvky, udělal očistu koroze a drobné věci. Nechali jsme auto zkontrolovat z venku i ze vnitř a od toho se postupně odvíjel další plán. První přišel na řadu motor a výměna trysek, dělali nám to v Dalovicích Diesel servis, doufáme, že to udělali poctivě. Udělali jsme pár malých drobností a pro tentokrát uložili člena týmu do garáže.

12. září jsme, jako každý rok, odlétali do Anglie pracovat, peněz bude potřeba dost. Žezlo příprav převzal táta a brácha. V moderní době pro komunikaci slouží internet. I když tato moderní doba pokročila do fáze " je možné komunikovat po internetu, otázkou je kdo se chytí a bude reagovat". Na různých fórech a stránkách jsme postupně zjišťovali, že takový Nissan Patrol K 260 2.8TD moc vhodný do klimatických podmínek našeho výletu není. I tak jsme se snažili zjišťovat potřebné a získávat rady, případně nápady, jak udělat z nevhodného auta vhodné. Roman se rozhodl nám vyrobit pevnostní nárazníky, především kvůli navijáku. K tomu se pustil i do výroby držáku kanystrů a rezervy, s tátou pak do střešního nosiče. Díky našemu ne zrovna rozumnému výběru typu auta to bylo celé malinko složitější. Sice jsme neměli v plánu brát naviják, spousty overlanďáků ho nemělo a prý ani nepotřebovalo, ale starostlivost rodiny byla silnější. Když nepomůže nám, může pomoci jiným. V průběhu pracovního pobytu v Anglii auto prošlo oprávkou koroze, výměnou pouzder a houpaček a teoretickou přípravou. Také jsme po večerech po práci dávali dohromady webové stránky, které právě prohlížíte, a můžeme Vám říct, že to bylo něco, to stálo nervů, nadávek a prázdných plechovek piv. Na Vánoce jsme domu přijeli na dovču. Odpočinout si, zalyžovat a hlavně se dobře najíst.

Se zahrádkou se moc nehlo, ale jako nárazník už měli papírový model ve skutečné velikosti.

Leden – Březen 2008

Naše cesta zaujala českou firmu vyrábějící kvalitní a padnoucí outdorové oblečení. S panem Hněvkovským jsme si plácli a po Novém roce jsme si udělali krátký výlet do Voznice, kde se firma nachází, vyzvedli slušivé oblečky do přírody a pár dní po té opět odletěli do práce. Druhý týden v únoru jsme se vrátili zpět a přípravy začali naplno. Později jsme zjistili, že návrat jsme zbytečně unáhlili, neboť odjezd v březnu tímto způsobem příprav, svépomocí, je nereálný. Ale stalo se, tak pokračujeme.
Internet je sice krásná věc, člověk tu může najít spousty informací, ale není to zrovna praktická věc. Nejen, že ve spoustě případů není jisté, jestli zveřejněným informacím můžete věřit, neboť to píší zase jen lidé a párkrát jsme se sami přesvědčili, že jednu věc si několik lidí úplně jinak ;o). Ale net je také to děsný žrout času a kolikrát od odbrazovky odejdete s hranatýma očima a v hlavě máte ještě větší nejasno než předtím. Pro sehnání opravdu důležitých věcí je nepoužitelný, nebo aspoň na českých stránkách. Toliko odkazů a doporučení a najednou se ocitnete (přehnaně řečeno) z opravny aut u prodejců stavebního materiálu atd. A ptát se na něco úřadů? To je teprve "adventure". Dopředu Vám můžeme říct... to je nesmysl! Pokud máte to štěstí, že se někam dovoláte nebo dopíšete s dotazem, tak, pokud se Vám vůbec dostane odpovědi, pak dostanete jen odvolání na někoho jiného nebo stručnou odpověď, že to není v jejich kompetenci, že musíte jinam. A kam? "Jo to my zkrátka nevíme, my bereme ty dobré platy, právě za to, že lid takhle hezky odpálkujem" ;o). Jojo, těžký život dobrodruha! Ale je to smutné. Na spousty místech sedí nevhodní, ale vyvolení lidé (protekce je protekce).

Velkou částí našich příprav byla ta administrativní stránka, která byla možná, co možná, určitě mnohem náročnější na technická příprava auta. Nicméně jsme se nakonec dopídili potřebného, v Praze jsme obstarali pas pro Čmeláka – Carnet de Passage, zjistili vše o vízech a začali dlouhou cestu na cestě k zaplnění mezinárodního očkovacího průkazu (je nutná jen žlutá zimnice, ale my jsme si napíchali vše, ať se člověk nemusí na cestě pořád něčeho obávat).

Duben – červen 2008

Administrace a papírování se prolínali s přípravami okolo auta. O zahrádku a nárazníky se staral Roman s tátou a my honili odpovědi na otázky typu, jak zapojit zásuvky, jakou baterii použít na duální bateriový systém, co, kam, kde a jak co se týče elektriky atd. Při všech těch hodinách proležených na internetu na offroadforech, cestovatelských a jiných fórech, jsme narazili na jednoho s dílnou, na 4x4 názorech zvaného Amidi. Slovo dalo slovo a v průběhu měsíce dubna a května se Venca svou prací podílel na přípravách. Vyměnila se spojka, Sachs tlumiče nahradili ty odolnější OME heavy duty, zabudoval Safari šnorchl, nějaké oleje, řemeny, část výfuku. Ke šnorchlu malá poznámka… původně jsme si koupili Safari šnorchl od Patrika Víty – Vitalak, prý kvalitní česká výroba. Nejen, že poslal šnorchl za cenu 8500,- Kč bez jakéhokoliv dokladu, ale ještě to co jsme objevili v balíku, bylo šokující. Jakási trubka na auto ani neseděla a hlavně chybělo vše ostatní (hadice, podložky, šroubky a veškeré drobnosti potřebné k montáži). Na urgenci odpověděl jen, ať si to v železářství dokoupíme! To je síla! Venca nám tedy, za pár tisícovek navíc, objednal kvalitní Safari šnorchl se vším všudy. René se v dubnu vrátil do Německa do práce a Andrea válčila se všema těma mužskýma sama.

Samozřejmě, že plán odjezdu „březen 2008“ se odsunul nejprve na měsíc duben, ale hned na reálnější letní období. Na začátku léta už nakonec nárazníky prošly finálním lakováním a už se z auta nehnuly. Bohužel výroba zahrádky se prodloužila, nejen, že to bylo celkem složité (umístění, připevnění atd.), možnost práce jen po práci, ale hlavně to byla Romanovo premiéra, které obětoval spoustu volného času. Táta spoustu času strávil výrobou a tvarováním dvou zásuvek pro zásuvkový systém a pomohl Romanovi s utrpením jménem zahrádka.
Červenec – září 2008

Jak vidíte, tak ani další z plánovaných termínů odjezdu nevyšel, tak poslední dáme radši s rezervou na říjen. Jasně že letošního roku 2008! Malinko nám ujel časový plán, tedy spíš nebyl až tak reálný ;o) pár týdnů pro přípravy takové cesty je tak trochu hloupost, takže se omlouváme všem, kteří již od března čekají na náš odjezd! Bude, a bude skutečně finální. Drobné práce na autě se prolínali s běžným životem. Když jsme zkušebně auto naložili, zjistili jsme, že původní listové péra jsou už v nejlepších létech, a tolik drncáků by už nejspíš nezvládli. Vyměnili, tedy nechali jsme je vyměnit za OME Heavy duty. Zase to dělal Venca, nyní ale potřeboval peněz víc, tak z původně dohodnutých 2,5tisíc se cena vyšplhala na 7 a půl tisíce. A práce nebyla až tak skvělá (ještě dnes – prosinec 2008- nám péra vržou a řízení není jako dřív) ovšem uvidíme na konci cesty!! A teď útok na elektrikáře. Tomu jsme vylíčili náš plán rozvodu elektriky (lednice, měnič, zásuvky elektriky, dvojí baterie, naviják, alarm atd.), instalaci rozdělal a připravil na později (září) – celkem mu to trvalo dlouho za ty prachy ;o(. Ne vždy je zadáním zakázky kamarádovi tím nejvhodnějším řešením.
Prázdniny utekly jako voda a my pomalu dokončovali úpravy, přípravy a balení. Vzhledem ke spoustě krámům vyráběných v Číně, jsme září využili na reklamace věcí, které téměř nespatřily denní světlo a už nefungovaly. Jo jo, pravda je taková, ne vždy se vyplatí kupovat levné věci.

Říjen 2008

Konečně je vše tak jak má a my jsme začali balit. Vše, údajně potřebné, nám naplnilo auto až po střechu. Něco jsme zredukovali ještě doma. Poslední závěrečné kontroly všeho, nejdůležitější je mít doklady a peníze. Vše ostatní se v případě potřeby dá určitě někde dokoupit.

Poslední noc na měkké posteli, snídaně v teple domácího krbu a už snad hurá na cestu! ;o)
20.říjen 2008

Ani jsme nemohli dospat, vylítli jsme z postele dřív než je běžné. Raději ještě jednou vše zkontrolovat, ať je po cestě klid. Naházeli jsme do auta zbytek potravin a čerstvou čistou vodu.

Rozloučili jsme se s přáteli a domovem. Do auta nám přibyl párek slonů pro štěstí a nějaká láhev zdravé medicíny.

Vyrážíme do neznáma!! Afriko, už brzy!!
(C) Web design by Andrea Kaucká and René Bauer 2007 | andrea_rene@ourwildjourney.com

Zpět na obsah | Zpět na hlavní menu